Premiera „Bolesława Śmiałego” S. Wyspiańskiego!

Premiera „Bolesława Śmiałego” S. Wyspiańskiego!

Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki odbyła się premiera dramatu „Bolesław Śmiały” Stanisława Wyspiańskiego. Kasia Zawiślak-Dolny wcieliła się w nim w rolę Królowej.

Tekst utworu został opublikowany w 1903 r. Opowiada on historię konfliktu między królem Bolesławem Śmiałym i kwestionującym sposób sprawowania przez niego władzy biskupem Stanisławem. Silne osobowości toczą spór, który kończy się zgładzeniem duchownego.

Spektakl opisuje trudne relacje między władzą świecką i duchowną. Jest także pretekstem do przypomnienia tej niejednoznacznej historii. Przedstawienie, opierające się o tekst sprzed ponad stu lat, jest dzisiaj zadziwiająco aktualne.

Przedstawienie wyreżyserował Paweł Świątek. Dramaturgiem był Mateusz Pakuła. Scenografię i światło przygotował Marcin Chlanda, kostiumy i charakteryzację Marta Wieczorek i Maciej Czuchryta. Występują: Pola Błasik, Dorota Godzic, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Rafał Dziwisz, Michał Majnicz (gościnnie), Sławomir Rokita, Rafał Szumera, Muzyk: Dominik Strycharski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *